polskispaceenglish

Akwen Wdzydze

line


Chcielibyśmy zaproponować Państwu alternatywę do obszernej infrastruktury Wielkich
Jezior Mazurskich. Pragniemy skierować trend spędzania wolnego czasu na żaglach tam,
gdzie naszym zdaniem natura i spokój są priorytetem, choć nie wyklucza to miejsc na
rozrywkę i „cywilizację”. Naszą ofertę kierujemy zatem na przepiękny
krajobrazowo akwen, który jeszcze nie do końca został odkryty.

line

Wdzydze
Morze kaszubskie

Wdzydze Kiszewskie
  • Położenie: Bory Tucholskie, Kaszuby
    (75 km od Trójmiasta, 130 km od Bydgoszczy)
  • Powierzchnia zbiornika wodnego: 1455,6ha
  • Głębokośc jeziora: max 69m
  • Klasa czystości: II
  • Stopień trudności: Łatwe
  • Rodzaj dna: Piaszczyste

Akwen składa się z pięciu połączonych ze sobą jezior tj. j. Wdzydze, j. Radolne, j. Gołuń, j. Jelenie i Słupinko. Tworzą one charakterystyczny krzyż, stąd jezioro często nazywane jest „Wdzydzkim Krzyżem”. Charakterystyką tego miejsca jest fakt, iż leży na obszarze Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, dzięki czemu nie spotkamy na wodzie łodzi motorowych, a krajobrazy i tereny przyjeziorne zaskoczą swoją czystością i dzikością. Na jeziorze znajdują się duże wyspy m.in. Ostrów Wielki, Ostrów Mały, Sorka, Sidły i Glonek. Akwen posiada piaszczyste dno i nie wymaga na żadnym ze swoich odcinków składania masztu. Jeśli chodzi o infrastrukturę akwenu, to praktycznie w każdej części ma ona do dyspozycji wiele dobrze wyposażonych przystani, gdzie można spędzić noc, skorzystać z sanitariatów oraz dobrze zjeść. Dla poszukujących samotni i dzikości natury, na obszarze akwenu można znaleźć bardzo wiele miejsc do przybicia na „dziko” i rozpalenia ogniska z dala od wszelkiej cywilizacji.

- Wiedza żeglarza -

Zwrot przez rufę

quote-up Zwrot przez rufę to manewr polegający na przejściu rufą jachtu żaglowego przez linię wiatru. Prawidłowo wykonany zwrot przez rufę składa się z trzech faz:
odpadanie do pełnego baksztagu przy zapewnieniu efektywnej pracy żagli, przejście linii wiatru i przerzucenie żagli na nowy hals oraz wyostrzenie do pełnego baksztagu i
ustawienie żagli do pracy. quote-down